Strzelanie o tytuł Króla Kurkowego – 2009

Posted By

Turniej strzelecki o tytuł „Króla Kurkowego” odbył się 31 maja. Uroczystość rozpoczęła się śniadaniem wydanym przez ustępującego króla Henryka Rykerta na terenie jego posesji. Po przemarszu , przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im. Mariana Zielińskiego, bracia kurkowi udali się na mszę świętą do kościoła farnego, podczas której poświęcona została tarcza i insygnia królewskie.
Po mszy ustępujący król wraz z małżonką, przy wtórze salwy armatniej złożyli w imieniu swoim i wszystkich braci, wiązankę kwiatów na płycie rozstrzelanych w 1939 roku.
W dotychczasowej historii tytuły królów kurkowych zdobywali:

   1991- Marek Olszewski,
   1992- Zygmunt Ruta,
   1993- Roman Chrabąszcz,
   1994- Jerzy Jurga,
   1995- Edmund Pruchniewicz,
   1996- Krzysztof Smoleński,
   1997- Paweł Urbaniak,
   1998 -Maciej Wawrzxyniak,
   1999 -Wincenty Siczyński,
   2000 -Marian Waligórski,
   2001- Włodzimierz Kręcicki,
   2002- Paweł Urbaniak,
   2003 – Andrzej Chrabąszcz,
   2004 – Andrzej Kubiak,
   2005 – Artur Osiński,
   2006 – Henryk Rykert,
   2007 – Paweł Urbaniak,
   2008 – Henryk Rykert.

O godz. 12,oo na strzelnicy polowej w Zbrudzewie, na uroczystej odprawie , odśpiewano hymn bracki, zapoznano uczestników z regulaminem strzelania i wylosowano broń do strzelania królewskiego. Przed rozpoczęciem strzelań tradycyjnie złożono znicze pod pomnikiem rozstrzelanych przy strzelnicy.
Pierwszy strzał do tarczy królewskiej, zgodnie z tradycją, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej oddał Burmistrz Adam Lewandowski. Po zakończeniu strzeleckich zmagań okazało się, że najcelniejszym strzałem popisał się brat Andrzej Kubiak . On też został nowym królem kurkowym. Podkreślić trzeba , że tytuł ten zdobył po raz drugi. Drugie miejsce i tytuł w-ce króla zdobył brat Jarosław Nowak. Pierwszym rycerzem został Mirosław Dolata. Tytuł drugiego rycerza przypadł Waldemarowi Ronke. W pozostałych konkurencjach tryumfowali: tarcza „Mistrzowska” – Mirosław Dolata, tarcza „Króla Żniwnego” -Witold Tomaszewski, tarcza „Fundacyjna” -Maciej Wawrzyniak,tarcza „Imieninowa – brata Mariana Waligórskiego” – Sławomir Baszyński.
Kura zestrzelił -Maciej Wawrzyniak.
Turniej zakończono wspólną biesiadą na koszt wicekróla i rycerzy.


%d bloggers like this: